Zachytávání analogového videa

Pro archivování filmových pokladů jsou VHS kazety příliš choulostivé k opotřebení a nespolehlivé, navíc zabírají příliš mnoho místa. Je čas poohlédnout se po lepším médiu: Převeďte své filmy na CD a dejte sbohem analogovým požíračům místa a lapačům prachu. Ukážeme vám jak na to s využitím vstupu TV karet pro analogové video - nahrávat můžete jak z videa, tak z analogové kamery nebo jiné televize. Kartami s méně rozšířeným chipem saa713x se budeme zabývat v následujícím článku.

Seriál typu Star Trek: The Next Generation se svými 177 díly vám zabere tak 48 kazet VHS. A teď si klidně Warner přišel s celou Next Generation na DVD. Ty zaberou jen třetinu regálu. Nemusíte být ani vyznavači sci-fi, aby se vám podobné příhody mohly stát - takových příkladů se najde i v dalších žánrech přehršel. Ne vždycky to ale takto dopadne. Existují totiž stále ještě vzácné nahrávky, které nikdo na DVD neprodává. Kromě toho DVD disky a vypalovačky jsou stále o dost dražší než obyčejné CD. Krom toho, že VHS kazeta je velký žrout místa, ztrácí každým přehráním postupně na kvalitě. Řešení je nasnadě: Můžete buď vyklidit další skříň, kterou posléze přeměníte na kazetové úložiště, nebo věnovat řádově větší čas do převodu nahrávek na Video-CD.

V článku najdete:

bulletPřehrání filmů do PC
bulletWDM: Jeden ovladač pro všechny TV karty
bulletPřevádění filmu
bulletTMPGEnc: Komfortní úprava video souborů
bulletTPMGEnc: Nastavení pro Super-Video CD
bulletVypalování filmu
bulletBezproblémové vypálení S-VCD pomocí Nero Burning ROM
 

Budete však "držet tempo". Není to těžké. Všechno, co k tomu potřebujete je TV karta s čipovou sadou BT-8XX (tou disponuje 80 procent všech karet), pár freewarových nástrojů, trocha času a tento Chip.

Zpět
 

Přehrání filmů do PC

 

Co budete potřebovat?

bulletvideorekordér
bulletTV kartu v čipovou sadou BT-8XX
bulletkabel (dva cinče na stereo zástrčku) 3,5 mm, pro audio spojení
bulletkompozitní kabel (cinč na cinč, mono) pro video spojení

 

1. Spojení videa a PC

Abyste mohli přehrávat video na PC, potřebujete TV kartu nebo grafickou kartu, která disponuje video vstupem - tento návod vychází z toho, že nahráváte VHS materiál. S-VHS by mělo s příslušným přístrojem fungovat stejně. Pozor musíte dbát na to, aby TV karta vlastnila čipovou sadu BT-8XX, protože jen s tou pracuje Virtual Dub bezchybně. Aby nedošlo k problémům s ovladači, použijte WDM ovladač, jak je popsáno v rámečku. Pokud máte na kartě jinou čipovou sadu, použijte pro grabování při problémech původní software od výrobce. Poté můžete materiál převést do TMPGEnc, jak je popsáno v dalším rámečku. VHS přístroj připojte pomocí kompozitního kabelu k PC. Můžete použít i Super-Video kabel, postup je stejný a kvalita bude lepší. Propojte vstupy "video-out" na rekordéru s "video-in" na TV kartě. Druhým kabel se dvěma cinči spojte výstup z videorekordéru a vstup "line-in" zvukové karty.

 


 

 

2. Software

Dalším krokem je instalace programu VirtualDub. Všechno, co k tomu musíte udělat, je rozbalit zip soubor, do složky v adresáři programů. Za další nainstalujte kompresní kodek. Bez něho by data na pevném disku velmi rychle nabývala. Jen pro zajímavost: Jedna minuta nekomprimovaného videa zabere 800 MB. Pro kompresi se v podstatě nabízejí dvě možnosti: HuffYuv: Freeware, který zmenšuje v poměru asi 1:3, nehodí se tedy pro malé pevné disky. Kodek nainstalujete tak, že ho rozbalíte do složky v adresáři programů, klikněte pravým tlačítkem myši na soubor HUFFYUV.INF a zvolte "Instalovat". DivX: Mistr ve spoření místa, který dokáže komprimovat v poměru 1:18. Další předností je, že DivX je na internetu hojně rozšířen a úplně zdarma ve své základní verzi (ve verzi Pro je placen nebo zdarma s reklamou). PC by ale mělo disponovat procesorem o taktovací frekvenci minimálně 1 GHz. Instalaci spustíte dvojitým kliknutím na download soubor. Alternativou je funkčně podobný kodek XviD. Oba kodeky si můžete nainstalovat současně a bez problémů je otestovat. Nyní máte k dispozici nahrávací studio a můžete se dát do práce.

 


 

 

Toto nastavení spojuje přicházející zvuk s video obrazem. Oba tak poté zůstanou synchronní.

3. Základní nastavení VirtualDubu

Otevřete složku, ve které je uložen VirtualDub a klikněte dvakrát na VIRTUALDUB.EXE, čímž software spustíte. V otevřeném okně klikněte na menu "File" a vyberte "Capture AVI" - menu ze změní, VirtualDub přepne do nahrávacího režimu. Za normálních okolností ihned rozpozná správný ovladač, se kterým může komunikovat. A jde se dále: Pokud pracujete s Universal Video Capture Driver, otevřete "Video | Source" a vyberte ve druhém seznamu skládání videa. Dialog zavřete potvrzením "OK". Poté přejděte do menu "Capture | Settings". Tam pod "Frame rate" zadejte číslo "25". Kromě toho aktivujte funkci "Lock video stream to audio", která zajistí, aby zvuk zůstal synchronní s obrazem. Když poté vložíte videokazetu do přehrávače a spustíte, objeví se ve VirtualDubu vlevo nahoře obraz, přes PC reproduktory byste měli slyšet i zvuk. Pokud tomu tak není, ověřte, jestli byl v audio vlastnostech správně vybrán vstupní signál.

 


 

 

Aby mohl VirtualDub rozdělit soubor na více částí, musíte zadat v dialogu jejich cestu.

4. Příprava na ukládání

Vyberte, do jakého adresáře má VirtualDub uložit vytvořený soubor: "File | Set capture File". Adresář najděte a své dítko pojmenujte. Pokud je video delší než 60 minut, měli byste také aktivovat funkci "Capture | Multisegment capture". Ptáte se proč? Windows neumí zpracovat soubory, které jsou větší než 4 GB. Touto funkcí tedy programu oznámíte, že má video rozdělit na více souborů, které budou mít nanejvýše 2GB. Aby toto dělení také fungovalo, otevřete ještě menu "Capture | Capture drives". Klikněte na následující dialog "Add spill drive", načež se objeví nový zápis. Klikněte napravo vedle něj do sloupce "Path" a zadejte cestu k video složce. Zadáním dvou nebo více pevných disků můžete rozložit zátěž na různé datové nosiče. Na řádku "Try not to create AVI files langer than" můžete nastavit maximální velikost na "2.047" - přednastavení to ale provede také. Poté zavřete dialog přes "OK".

 


 

 

Hlasitost nenastavujte na příliš vysokou hodnotu, jinak by mohlo po převádění dojít ke zkreslení zvuku.

5. Nastavení audia

Doba němých filmů je už ta tam, na nahrávku bez zvuku dnes narazíte opravdu jen výjimečně. Proto je nutno postarat se také o správná nastavení v této oblasti. Otevřete "Audio | Compression". V okně určete jako "Format" typ "PCM", pod "Attribute" najděte možnost "44,100 kHz, 16 Bit, Stereo". Dialog zavřete přes "OK". Poté spusťte film - obraz a zvuk běží. Otevřete "Audio | Volume meter" a nastavte výchylky tak, aby příliš nezasahovaly do červené oblasti. Při následné kompresi by totiž u příliš hlasitých pasáží mohlo dojít ke zkreslení. Proto: Raději trochu tišeji než naopak.

 


 

 

6. Stanovení rozlišení obrazu

Jednu věc byste si měli předem ujasnit: Nějak obzvláště ostrý obraz nezískáte v žádném případě - a je úplně jedno, jestli vypálíte film na Video CD (VCD) nebo Super Video CD. Analogové rozlišení VHS totiž nenabízí nic závratného. Drobného vylepšení ale přece jen přes kontrast dosáhnete. V zásadě platí následující pravidlo: Grabujte video vždy v rozlišení koncového formátu. Pokud chcete vytvořit VCD: Odpovídající rozlišení je 352 x 288. Otevřete "Video | Format" a vlevo v okně zadejte výše zmíněné rozlišení. Kromě toho v dalším seznamu vyberte postup komprimace jako "YUY2". Na konci chcete mít SVCD disk: Otevřete "Video | Set custom Format". Tam pod "Frame size" nastavte 480 a 576. Jako "Data Format" použijte opět "YUY2". Pokud ještě pod "Video" deaktivujete "Overlay", usnadníte procesoru při nahrávání trochu práci.

 


 

 

Zde vyberte odpovídající kompresní kodek pro video.

7. Komprimace videodat

Předtím, než se pustíte do nahrávání, musíte nastavit kompresi dat. Otevřete "Video | Compression" a tam vyberte některý z kodeků. Rozhodovat byste se měli podle dostatku nebo nedostatku místa na pevném disku a podle procesoru: DivX komprimuje více a proto vyžaduje rychlejší procesor, HuffYuv zase potřebuje více paměti. DivX: Klikněte na "DivX 5.0.3 Codec" a na "Configure". V následujícím dialogu vyberte pod "Variable Bitrate Mode" položku "1-pass", a nastavte "Encoding Bitrate" na "4480". Přejděte na menu "General Parameters" a nastavte "Maximal Keyframe interval" na "200". "Scene change threshold" nastavte na 100%. Pokud nahráváte VCD označte také "Basic Video Deinterlace".
Poté pokračujte na záložku "Advanced Parameters". Tam vyberte "Performance Quality", "fastest". Ukončete přes "OK". HuffYuv: Klikněte na "HuffYuv v2.1.1", poté na "Configure" a u "RGB compression method" na "Convert to YUY2".

 


 

 

V pravém okně vidíte důležité informace o průběhu nahrávání.

8. Nahrávání videa

Nejprve testovací provoz: Spusťte video a stiskněte [F7]. Počítač nechte chvíli testovat a odečítejte vždy v intervalu několika minut pod "Video" číselný údaj u "Frames dropped". Pokud se toto číslo rapidně zvyšuje, je počítač příliš pomalý nebo je video nekvalitní. Pokud je již vypnut Overlay, nic jiného nepomůže - snad jen vyzkoušet jiný kodek. Pomocí [F6] nakonec spusťte nahrávku. Video nechte proběhnout a stiskněte [Esc]. VirtualDub můžete zavřít a je hotovo. Video je na pevném disku.

Zpět

 

WDM: Jeden ovladač pro všechny TV karty

I když VirtualDub pracuje spolehlivě, jeden problém se přeci jen najde. Nástroj akceptuje jen tzv. VfW ovladače (VfW - Video for Windows) a disponuje pouze základními schopnostmi pro práci s novým Microsoftem upřednostňovaným systémem ovladačů WDM (WDM - Windows Driver Model).
To má ovšem fatální následky. Často se objeví jen obraz, zvuk není slyšet. Také rozlišení nelze libovolně měnit - S-VCD videa proto nelze nahrávat. Většina prodejců TV karet a softwarových firem bohužel sází stále více na WDM ovladače. Windows XP vyžaduje dokonce výhradně tuto variantu a grabovací programy jako PowerVCR, které převádějí video do MPEGu v reálném čase, vypovídají bez WDM kompletně službu.

Řešení: Univerzální ovladač karet

Z tohoto začarovaného kruhu vede jen jedna jediná cesta a ta má jméno: Universal Video Capture Driver. Najdete ho na adrese http://btwincap.sourceforge.net. Pracuje se všemi TV kartami, které vlastní čip BrookTree BT 848, 878 nebo 879 - to je asi 80 procent všech TV karet. Updaty pro novější čipy jsou připravovány. Tento univerzální ovladač má ale i další přednosti. Z části "simuluje" starou VfW architekturu a umožňuje pomocí tzv. "wrappingu", že VirtualDub může předávat TV kartě nastavení variabilních rozlišení - to je pro S-VCD podmínkou. Kromě toho ovladač dovoluje libovolnou frekvenci snímků a barevnost nahrávky, připouští řízení jasu a kontrastu a může dokonce přepínat jednotlivé TV kanály přímo v grabovacím programu. Nemusíte tak u TV nahrávání před spuštěním VirtualDubu spouštět software TV karty.

Instalace: Jak připravit ovladač

Setup u Universal WDM Driveru je opravdu velmi jednoduchý. Spusťte stažený EXE soubor. Během instalace budete dotazováni, jestli chcete odinstalovat staré ovladače vaší karty, což zamítněte. Typ TV karty najde WDM ovladač automaticky. Pokud se mu to nepodaří, vyberte jej ze seznamu. Po restartu počítače musíte již jen spustit VirtualDub. Výběr kanálů provedete přes "Video" "Source" a tlačítka TV přijímače. V následujícím okně vyberte jako TV formát "PAL_B" a jako zdroj signálu buď "Antenna" nebo "Cable" podle TV připojení. Vlevo nahoře lze vybírat TV kanály. Opusťte nastavení - a nyní již můžete pracovat s libovolných rozlišením.


Zpět
 

Převádění filmu

 

Co budete potřebovat?

TMPGEnc v2.58
Dowmload [freeware, Win9x/NT/Me/2k/XP, anglicky]

 

Video je nyní na pevném disku počítače. Abyste ho mohli vypálit na CD, musíte ho přepočítat v MPEG-1 nebo 2. Než se do toho pustíte, rozhodněte se pro některý ze dvou formátů. VCD běží téměř v každém DVD přehrávači, na druhé straně S-VCD (MPEG2) poskytuje vyšší kvalitu. Pro oba formáty ale použijte jeden a tentýž program: TMPGEnc. Rozdílná jsou pouze příslušná nastavení, především datový tok (bitrate) a rozlišení. Před konvertováním byste měli přibližně propočítat potřebný čas. Jako návod by vám mohl posloužit následující údaj: Athlon 1.800 MHz zvládne 60 minutový film za asi dvojnásobnou dobu - tedy za 120 minut. V této době je již započítáno rozumné použití filtrů. Gigahertzový počítač potřebuje již asi 240 minut, tedy čtyřnásobek hrací doby. Pokud zaměstnáte stařičkou 433-ku, hravě se přehoupnete přes 12 hodin.


 

 

9. Instalace a spuštění TMPGEnc

TMPGEnc najdete na CD Chipu u tohoto čísla. Měli byste ale také pravidelně navštěvovat domovskou stránku výrobce, protože ten provádí poměrně častý update. Ten najdete na adrese www.tmpgenc.net/e_main.html. Nepříjemná je ale skutečnost, že pro S-VCD můžete TMPGEnc používat pouze 30 dnů. MPEG-2 kodek v programu je totiž jen trial verze. Ať už z CD nebo z internetu, v každém případě získáte TMPGEnc jako zip soubor, který otevřete a rozbalíte pomocí Winzipu. Dávejte přitom ale pozor na to, aby Winzip zachoval strukturu adresářů, jinak se později v chaosu předloh a modulů nevyznáte. Spusťte program, objeví se pomocník (wizard), který u malých projektů může s ledasčím pomoci. Pro tento návod ho ale přeskočte pomocí "Cancel".

 


 

 

TMPGEnc vytvoří z AVI souboru MPEG. Jenom ten totiž můžete později vypálit na CD.

10. Otevření projektu v TMPGEnc

Vysvětlete programu TMPGEnc, které soubory má upravovat. Ve spodní části okna vidíte tři řádky. Tam klikněte na tlačítko vedle "Video Source" a projděte až na AVI soubor, který jste právě nahráli. Ten označte, klikněte na "Otevřít". V řádku "Audio Source" se objeví ten samý soubor. Poté nastavte výchozí cestu pro MPEG soubor pod "Output Filename".

 


 

 

11. Využití předloh

TMPGEnc nabízí pro používanější úkoly předvolby, které za vás většinu práce provedou samy: Dvakrát klikněte vpravo dole v okně TMPGEnc na "Load". V dialogu, který se poté objeví, označte VIDEOCD(PAL).MCF, pokud chcete vytvořit VCD nebo SUPERVIDEOCD(PAL).MCF pro S-VCD. Dále klikněte na "Otevřít" - nejdůležitější nastavení jsou již provedena. Abyste ale mohli ještě provádět případné změny a vše upravovat, klikněte znovu na "Load", ve složce SPECIAL označte UNLOCK.MCF a potvrďte "OK". Poté klikněte v hlavním okně na "Settings". Zde se cesty dělí: Návod pro S-VCD najdete v rámečku. Jinak čtěte dál.

 


 

 

12. Jemné doladění VCD - více brilantnosti pro obraz i zvuk

Začněte na záložce "Video". Zde změňte "Motion Search Precision" na "High Quality (slow)". Pokračujte u "Advanced".

 
bullet"Video Source Type" nastavte na "Non interlace (progressive)"
bullet"Field order" - zde nastavte "Top field first (field A)"
bulletU "Source Aspect Ratio" zadejte "4:3 625 line (PAL)"
bulletVe "Video arrange mode" najděte "Full screen (keep aspect ratio)"

Další záložka se jmenuje "GOP-Structure". Zde musíte předlohu TMPGEnc opravit, protože počet P-Pictures se pro MPEG nehodí. U "Number of P-Pictures in a GOP" proto nastavte hodnotu "3". Na vysvětlenou: GOP je zkratka pro "Group of Pictures". Označuje skupinu snímků uvnitř MPEGu, z nichž poté dekodér obrázky vypočítá. Tyto GOPy mohou být různě velké. U DVD je v jedné skupině až 15 snímků, u VCD maximálně 12. Právě tento rozdíl jste opravili.
Teď ještě k záložce "Audio" - CD by přece mělo přesvědčit i svým zvukem. Aby kvalita nezabírala příliš mnoho místa, nastavte "Channel mode" na "Joint Stereo". Poté snižte audio bitrate na 128 kBit. Nemějte obavy, stereo efekt zůstane zachován, takže na kvalitě zvuku se tato změna prakticky vůbec neprojeví. Trik je jednoduchý: U sterea má každý ze dvou kanálů přiděleno 128 kBit, dohromady tedy 256 kBit. U Joint Sterea si oba kanály dělí o 128 kBit. Jen v případě, že se objeví nějaký stereoefekt dojde k přesunu větší bitrate na jeden z kanálů.
Velkou předností Joint Sterea je skutečnost, že takto ušetřené bity mohou být poskytnuty obrazovému toku a tím zvýšena vizuální kvalita. Přejděte proto ještě na záložku "Video" a v řádku "Bitrate" přičtěte ke stávající hodnotě ušetřené bity z audia. Získáte hodnotu 1.246 kBit/s.
Klikněte na "OK" a převod spusťte přes "Run".

 


Zpět
 

TMPGEnc: Komfortní úprava video souborů

TMPGEnc nabízí užitečné přídavné funkce, které vám podstatně ulehčí práci.

 

Převod velkého množství souborů v sérii - Batch funkce programu TMPGEnc.

Převádění velkého množství souborů

Pokud máte hodně AVI soborů, prožeňte je batch procesem. Nastavte jeden jediný soubor a uložte ho přes "File | Save Project". Pokud změníte jen vstupní soubor, ponechá TMPGEnc původní nastavení - to zredukuje vaši práci na minimum. Když jste projektový soubor uložili, otevřete "File | Batch encode" a nahrajte přes "Add" projektové soubory (přípona TPR = TMPGEnc Project). Dvojitý kliknutím na řádku otevřete přímo dialog Settings a tam můžete otestovat nastavení. "Run" spustí převádění.Spojování MPEG souborů

Otevřete "File | MPEG Tools" v záložce "Merge & Cut". Klikněte na "Add" a označte všechny MPEG soubory, které chcete spojit. Držte klávesu [Ctrl] a klikejte myší na soubory. Poté klikněte na "Otevřít". V okně poskládejte soubory tak, aby nahoře byl začátek filmu, dole konec. U "Output" zadejte cestu a jméno hotového souboru a klikněte na "Run".

 

Pomocí posuvného ovladače a oblých závorek nastříháte film podle přání.

Stříhání MPEG souborů

U MPEG nástrojů můžete na záložce "Merge & Cut" požadované části odstřihávat. Přes "Add" nahrajte soubor a klikněte na "Edit". Nastavte posuvník na požadovaný úsek. Jemné doladění můžete provést pravým tlačítkem (se dvěma šipkami) pokud jste našli správný obrázek, klikněte na první závorku. Najděte konec a klikněte na druhou závorku. Klikněte na "OK" a na "Run" - film je upraven.


Zpět
 

TPMGEnc: Nastavení pro Super-Video CD

S-VCD je pro nastavení komplikovanější než jednoduchý Video CD. Ostražití musíte být především u variabilního bitrate. Abyste se rychle prokousali všemi nastaveními, připravili jsme pro vás malý přehled screenshotů a jejich popis. 

1. Určení video formátu

Převezměte nastavení z tohoto obrázku (viz výše). Poté klikněte na "Settings" u "Rate control mode". Otevře se dialog se třemi hodnotami datových toků. U maximální zadejte "2572", u minima "1022". "Avarage bitrate" vypočítáte pomocí kalkulátoru Chipu, který najdete na CD. Dejte přitom pozor na údaje u zvukových stop a u zvukové bitrate. 

2. Jemné ladění

Pokračujte na "Advanced". I zde použijte nastavení, která vidíte na screenshotu. Zajímavá je především oblast filtrů dole. Zde můžete přes "Sharpen Edge" dopřát videu větší ostrost. Dvojitým kliknutím na řádku se dostanete do příslušného dialogu, kde nastavíte požadovanou ostrost - rozumná hodnota je 15. 

3. Oprava GOP

U "GOP-Structure" (GOP = Group of Pictures) musíte změnit přednastavení TMPGEnc, protože počet P-Pictures se pro MPEG nehodí. U "Number of P-Pictures" nastavte hodnotu "3". 

4. Nastavení zvuku

Na "Audio" použijte "Channel mode", konkrétně "Joint stereo". To šetří bitrate pro obraz. Zvukový bitrate musí odpovídat tomu, který jste použili při výpočtu video bitrate pomocí Chip kalkulátoru. Když jste nastavení provedli, zavřete okno přes "OK". Poté klikněte na "Start" a tím spustíte převádění.


Zpět
 

Vypalování filmu

 

Co budete potřebovat?

bulletvypalovačku CD
Nero 5.5
http://www.ahead.de

 

 

Data na CD v Neru přetáhněte z prohlížeče souborů.

Teď již máte svůj vytoužený VCD na dosah, hotový soubor musíte jen vypálit. Spusťte Nero Burning ROM. Pokud chcete vytvořit S-VCD, čtěte příslušný oddíl. Pokud jste pro Video CD, proveďte následující nastavení: Pokus se při spuštění objeví pomocník, klikněte na tlačítko "Bez pomocníka". Objeví dialog "Nová kompilace". Vyberte v seznamu "Video-CD". Na záložce "Video-CD" aktivujte volbu "Vytvořit CD odpovídající standardu". "Rozlišení kódování" by mělo být nastaveno na "PAL". Pokud chcete sjednotit na jeden CD více filmů, můžete na kartě "Menu" vytvořit jejich seznam (bude umístěn na CD). Jinak jděte dále k "ISO". Zde je správnou volbou "ISO Level 1", "Znaková sada" by měla být nastavena na "ISO 9660". Deaktivovanou ponechte volbu "Povolit více než 8 úrovní do sebe vnořených složek". To zajistí nejvyšší možnou kompatibilitu s jinými přehrávači. Přejděte na "Vypálit". Vypalování by mělo proběhnout způsobem "Disk najednou" (Disc-at-once). Po vypalování je dobré CD uzavřít. Vypalovací rychlost můžete zvolit libovolnou. Poté klikněte na "Nové", přetáhněte videosoubor z "Prohlížeče souborů" do spodní části a když jste vše potřebné natáhli, otevře opět tlačítkem v nástrojové liště dialog pro vypalování a klikněte na "Vypálit", zapisování se spustí a vy za chvíli držíte vytoužený Video-CD v ruce.

 

Zpět

 

Bezproblémové vypálení S-VCD pomocí Nero Burning ROM

Rozhodli jste se pro S-VCD formát? Zde naleznete potřebná nastavení, která pro vypálení filmu na CD budete potřebovat. Musíte tato nastavení jen přepsat podle následujících obrázků.

 

1. Určení CD formátu

Po spuštění Nera vyberte typ kompilace "Super VideoCD". Na první záložce odstraňte háček před nastavením "Vytvořit CD odpovídající standardu" a klikněte na tlačítko "Kompatibilita".Objeví se dialog, ve kterém vyberte "MPEGAV" a "ENTRYVCD". Dialog zavřete a přejděte na záložku "ISO". 

2. Určení ISO standardů

Označte rámeček před "ISO-Level 1". Jako soubor znaků určete znak "ISO 9660". Poté odstraňte všechny háčky v oblasti "Nedodržet tato omezení ISO normy". V této oblasti jste hotovi. Můžete rovnou přeskočit na záložku "Vypálit" nebo ještě CD přikrášlit interaktivním menu. To provedete přes kartu "Menu" - správná nastavení jsou otázkou vkusu. 

3. Výběr nastavení pro vypalování

Nastavení na záložce "Vypálit" proveďte jako u VCD. Klikněte na "Nové" a natáhněte video přes průzkumníka do přehledu S-VCD stop. Pokud by si Nero "stěžoval" na nekompatibilitu videa, ignorujte ji - v žádném případě ale nenechte Nera vše znovu převést! Pokud už budete muset, proveďte to v znovu v TMPGEnc. A teď již nezbývá než vypálit CD.

    P. Zákostelný